Chess Moves

Chess Moves
Click the image for the ECF newsletter

Latest Tweet

Post Calendar

September 2014
M T W T F S S
« Aug    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

FIDE Honours

Use these links to jump further down the list –
TEAM PLAYING HONOURS (1927-1972) | TEAM PLAYING HONOURS (1972-2009)
TEAM PLAYING HONOURS (2010 – ) | INDIVIDUAL HONOURS

The principal sources for this material were The FIDE Golden Book 1924-2002 by Willy Iclicki and BCF Yearbooks

ADMINISTRATIVE

1924 One of the 15 founders of FIDE F H Rawlins 1947 – 58 Permanent Fund Administrator G S A Wheatcroft
1925 Vice President L Rees 1950s Acting Australasian Zonal President R G Wade (OBE)
1927 – 41 Permanent Fund Administrator The Hon G Hamilton-Russell 1953 Life Member Baruch H Wood (OBE)
1927 – 44 Permanent Fund Administrator H E St. John Mildway 1958 – 78 Permanent Fund Administrator Vic Soanes
1925 Life Member Herbert Dobell 1972 Medal of Merit A Sunnucks (Mrs Mothersill)
1925 Life Member Richard Clewin Griffith 1974 – 82 Zonal President Harry Golombek OBE
1925 Life Member Major E Montague Jones 1978 – 96 Permanent Fund Administrator Harry Golombek OBE
1925 Life Member L Rees 1996- Permanent Fund Administrator David Jarrett
1927 FIDE Congress London 1982 – 94 Zonal President Kevin O’Connell
1927 Life Member The Hon. G Hamilton-Russell 1987 Most esteemed Friend of FIDE Jerwood Foundation
1927 Life Member H Hartley 1987 Most esteemed Friend of FIDE Lloyds Bank
1927 Life Member G St. John Mildway 1987 Most esteemed Friend of FIDE Novag Computers
1928 Life Member R P Michell 1989 – 93 Executive Board Member David Anderton OBE
1928 Honorary Member L Rees 1994 Most esteemed Friend of FIDE Hastings Borough Council
1929 Life Member J Keeble 1996 - FIDE Treasurer David Jarrett
1929 Life Member A J Lowther 1997 Most esteemed Friend of FIDE British Airways, Zambia
1929 Life Member E G Sergeant 1999 Commander of the Legion of GMs Steve Davis OBE
1930 Honorary Member The Hon. G Hamilton-Russell 1999 Commander of the Legion of GMs L Lewis
1930 Life Member H Scott 1999 Grand Knight of FIDE Lord Callaghan
1933 FIDE Congress Folkestone 2001 Honorary Member R G Wade, OBE
1935 Life Member A M S Shannon 2001 President’s Award for Tournaments Hastings International Congress
1937 Life Member A J Mackenzie 2006 FIDE Chief Executive David Jarrett
1938 Life Member J N Derbyshire 2011 Honorary Member David Jarrett

TEAM PLAYING HONOURS (1927-1972)

1927 Olympiad, Bronze, 3/16, 36½/60 British Empire 1962 Olympiad, 13th-14th, 26½/44 BCF
1927 Olympiad, Silver 12/15 Sir G Thomas 1963 Clare Benedict Team, Bronze, 3/6 England
1928 Olympiad, we did not play 1963 Women’s Olympiad, we did not play
1930 Olympiad, 8/18, 40½/70 British Empire 1963 World Student Team, Bronze British Universities
1931 Olympiad, 9/19, 44/72 British Empire 1964 Olympiad, 18/50, 31/52 BCF
1933 Olympiad, 10/15, 27/56 BCF 1965 Clare Benedict Team, 4/6 England
1935 Olympiad, 12/20, 37/66 BCF 1966 Clare Benedict Team, 5/6 England
1937 Olympiad, = 12/19, 34/72 BCF 1966 Women’s Olympiad, 9th, 12/26 BCF
1939 Olympiad, we withdrew 1966 Olympiad, 21/52, 27½/52 BCF
1952 Olympiad, 16/25, 14/32 BCF 1967 Harrachov Students Olympiad, Bronze England
1952 World Student Team, Silver British Universities 1967 Clare Benedict Team, Bronze, 3/6 England
1953 World Deaf Teams, Silver England 1968 Clare Benedict Team, Bronze, 3/6 England
1953 World Student Team, Silver British Universities 1968 Olympiad, Board 4 Ray Keene OBE
1954 Olympiad, 9/26, 18 points in final BCF 1968 Olympiad, 16/53, 33/52 BCF
1955 Clare Benedict Team, 5/6 England 1969 Women’s Olympiad, 10/15, 12½/28 BCF
1956 Clare Benedict Team, 6/6 England 1969 Clare Benedict Team, Bronze, 3/6 England
1956 Olympiad, 8/34, 20 points final BCF 1970 Olympiad, 25/60, 30/44 BCF
1957 Women’s Olympiad, 7/21, 8 points BCF 1970 Olympiad, Board 3 Gold 12½/16 W Hartston
1958 Olympiad, 11/36, 16 points BCF 1970 Clare Benedict Team, Silver, 2/6 England
1960 Olympiad, = 11th, 16½ points BCF 1970 World Student Team, Silver British Universities
1960 Clare Benedict Team, Silver, 2/6 England 1971 Clare Benedict Team, Silver, 2/6 England
1961 Clare Benedict Team, Bronze, 3/6 England 1972 Olympiad, 17/48, 37/56 England
1962 Clare Benedict Team, Bronze, 3/6 England 1972 Women’s Olympiad, 8/23, 4 points England
1972 Clare Benedict Team, 4/6 England

TEAM PLAYING HONOURS (1972-2010)

1972 – 76 Correspondence Olympiad, Bronze Great Britain 1990 Visa-IBM Chess Summit, Silver England
1973 Clare Benedict Team, Silver, 2/8 England 1990 World Solving, 1st-2nd Great Britain
1974 Olympiad, 10/73, 26/88 England 1992 Olympiad, 8/102, 33/56 England
1974 Women’s Olympiad, 8/26, 4/30 England 1992 Women’s Olympiad, 22/62, 22/42 England
1974 Clare Benedict Team, Gold, 1/8 England 1993 European Team, Bronze, 3/38 England
1975 Europe of the Nine Tournament, Bronze, 3/9 Great Britain 1993 European Women’s Team, 13/37 England
1975 European Team, 8/8 England 1994 Olympiad, 4/124, 34½/56 England
1976 Olympiad, Bronze, 3/48, 35½/52 England 1994 Women’s Olympiad, 6/81, 24½/42 England
1976 Olympiad, Board 4 Gold M Stean 1996 Olympiad, 4/114, 34/56 England
1976 Women’s Olympiad, Silver, 2/23 England 1996 Olympiad, Board 4 Gold 10½/13 M Sadler
1976 Women’s Olympiad, Board 1, Silver Dr Jana Bellin 1996 Women’s Olympiad, 10/74, 24/42 England
1976 Olympiad, Board 2, Bronze Ray Keene OBE 1997 European, Gold, 1/34 England
1977 Clare Benedict Team, Silver, 2/8 England 1997 European Women’s Team, Bronze, 3/30 England
1977 – 82 Correspondence Olympiad, Bronze Great Britain 1997 World Team Championship, 4th, 20½/36 England
1978 Common Market Team, Silver, 2/8, 17½ Great Britain 1998 Olympiad, 11/76, 30½/56 England
1978 Olympiad, = 12/65, 31½/56 England 1998 Women’s Olympiad, 20/72, 22/42 England
1978 Women’s Olympiad, 8/8, 7½ points England 1999 European, Board 5 Bronze M Chandler
1978 World Under 26 Team, Gold England 1999 European Team, 10/36 England
1979 Claire Benedict Team, Gold, 1/7 England 1999 European Women’s Team, 7/36 England
1979 World Under 16 Team Championship, Gold England 1999 European Women’s, Board 1 Gold Harriet Hunt
1980 European Team, Bronze, 3/8 England 2000 Olympiad, 7th-13th, 33/56 England
1980 Common Market Team, Gold, 1/9, 23½ Great Britain 2000 Women’s Olympiad, 7th-9th, 25/42 England
1980 Olympiad, 6/42, 32½56 England 2001 European Team, 4/35 England
1980 Women’s Olympiad, 13/42, 22/42 England 2001 Olympiad, Board 1 Gold M Adams
1980 World Under 26 Team, Silver England 2001 European Women’s Team, Bronze/32 England
1981 World Under 26 Team, Silver England 2002 Olympiad, 7/134, 33½/56 England
1982 Olympiad, 10/94, 32/56 England 2002 Women’s Olympiad, 18/89, 24/42 England
1982 Women’s Olympiad, Board 2 Silver Sheila Jackson 2003 European Team 17/37, 19/36 England
1982 – 83 European Team, 4/8 England 2003 European Women’s Team 10/31, 9½/18 England
1982 – 87 Correspondence Olympiad, Gold Great Britain 2004 Olympiad, 30/129, 31/84 England
1984 Olympiad, Silver, 2/88, 37/56 England 2004 Women’s Olympiad, 8/87, 25/56 England
1984 Olympiad, Board 2 Gold John Nunn 2004 Olympiad, Board 1 Bronze M Adams
1984 Women’s Olympiad, 7/52, 24½/42 England 2004 World Chess Solving Championships, Silver Great Britain
1985 World Team Champ’ship, Bronze, 3/10, 30½/54 England 2005 European Solving Championship, Silver Great Britain
1986 World Under 26 Team, Gold England 2005 World Chess Solving Championships, Gold Great Britain
1986 Olympiad, Silver, 2/108, 39½56 England 2006 World Chess Solving Championships, Gold Great Britain
1986 Olympiad, Board 3 Gold Nigel Short 2006 Olympiad, 19th England
1986 Women’s Olympiad, 8/49, 24½42 England 2006 Women’s Olympiad, 42/108 England
1987 – 95 Correspondence Olympiad, Silver England 2007 European Team 10 mp, 19.5/36, 16/40 England
1986 World Solving, Gold Great Britain 2007 Euro Women’s Team 8 mp, 14.5/36, 22/30 England
1988 Olympiad, Silver, 2/107, 34½/56 England 2007 European Team, Board 1 Bronze M Adams
1988 Women’s Olympiad, 11/56, 23/42 England 2008 IBCA Olympiad, Board 1 Silver Colin Crouch
1989 World Team Champ’ship, Bronze, 3/10, 21½/36 England 2008 European Team, 26/44, 15/146 England
1989 European Team, = 8/28 England 2008 European Women’s Team, 24.5/44, 50/111 England
1990 Olympiad, Bronze, 3/65, 35½/56 England 2009 European Team, 10/18, 12/38 England
1990 Women’s Olympiad, 7/65, 24/42 England 2009 European Women’s Team, 8/18, 17/28 England

TEAM PLAYING HONOURS (2010- )

2010 Olympiad, 14/22, 20/149 England 2011 World Chess Solving Championships, Silver England
2010 European Team, 26/44, 24/148 England 2011 European Team, 18.5/36, 22/38 England
2010 European Women’s Team, 27.5/44, 21/115 England 2011 European Women’s Team, 17/36, 23/28 England
2010 Women’s Olympiad, 14/22, 15/115 England 2011 European Team, Board 1 Gold M Adams

INDIVIDUAL HONOURS

1924 Unofficial European Women’s Champion Helene Cotton & Edith Holloway 1936 – 37 World Girls’ Champion E Saunders (Mrs Pritchard)
1926, 1927 World Girls’ Champion Vera Menchik 1951 World Under 20, Silver, 8/11 M Barker
1927 – 44 Women’s World Champion V Menchik-Stevenson 1958 Braille Corres. World Champion Reginald Wallter Bonham
1928, 29 – 30 World Girls’ Champion R Gregory 1959 World Under 20, Bronze, 8/11 Dave Rumens
1931, 32 – 33 World Girls’ Champion H Bullen 1967 World Under 20, Silver, 5½/8 Ray Keene (OBE)
1934 World Girls’ Champion M Ballard 1973 World Under 20, Silver, 8 Tony Miles
1935 World Girls’ Champion Rowena Dew (Mrs Bruce) 1973 World Under 20, Bronze, 7½ Michael Stean
1974 World Under 20, Gold, 7/9 Tony Miles 1994 European Under 14, Gold Karl Mah
1974 World Under 16, Gold A Jonathan Mestel 1996 World Girls’ Under 18, Silver Harriet Hunt
1975 World Under 20, Bronze, 9 A Jonathan Mestel 1996 World Girls’ Under 16, Bronze Ruth Sheldon
1975 European Under 20, Gold John Nunn 1996 World Amateur, Gold Brian Johnson
1975 World Under 16, Gold David Goodman 1997 World Girls’ Under 20, Gold Harriet Hunt
1977 European Under 20, Gold Shaun Taulbut 1997 World Individual Solving, Gold Dr Jonathan Mestel
1978 World Under 16, Bronze, 8 Nigel  Short 1997 World Championship, 4th-5th Nigel Short
1979 World Under 16, Silver, 8 Nigel Short 1997 World Championship, 3rd Michael Adams
1980 World Under 20, Silver, 9 Nigel Short 1998 World Under 18, Gold 8½ Nicholas Pert
1981 World Under 20, Bronze, 9 Nigel Short 1998 World Girls’ Under 18, Gold Ruth Sheldon
1981 World Under 17, Gold, 7½/9 Stuart Conquest 1998 Women’s World Amateur, Gold Rosalind Kieran
1982 World Under 16, Bronze, 7½ James Howell 1999 World Championship, Semi-finalist Michael Adams
1984 World Deaf Champ’ship, Bronze A J Boyce 1999 Women’s World Amateur, Gold Jessie Gilbert
1985 Interzonal Qualifiers Miles, Nunn, Short, Speelman 2000 World Championship, Semi-finalist Michael Adams
1986 World Under 12, Gold 8/11 Dharshan Kumaran 2000 European Girls’ Under 20, Gold Jovanka Houska
1987 World Girls’ Under 14, Gold Cathy Haslinger 2000 European Under 10, Silver David Howell
1987 Interzonal Qualifiers Miles, Nunn 2001 European Under 12, Bronze David Howell
1987 Interzonal 1-3 Nigel Short (MBE) 2001 European Under 14 Girls’, Bronze Jessie Gilbert
1987 Interzonal 1-3 Jon Speelman 2002 World Under 12, Bronze David Howell
1987 World Under 16, Silver 9 Michael Adams 2004 World Championship, Silver Michael Adams
1987 World Under 18, Silver Demetrios Agnos 2004 World Chess Solving Champion John Nunn
1987 Infolink Euro Rapidplay Champ, Gold Michael Adams 2004 Commonwealth Championship Nigel Short MBE
1987 Infolink Euro Rapidplay Champ, Silver Jon Speelman 2004 Euro Community Youth Girls U12, Gold Sheila Dines
1988 World Under 18, Gold 9/9! M Hennigan 2004 Euro Community Youth Girls U16, Silver Sarah Hegarty
1988 World Under 18, Silver 6½/9 D Agnos 2005 World Chess Solving Champs, Silver Jonathan  Mestel
1988 Candidates, Quarter-finals Nigel Short 2005 World Chess Solving Champs, Bronze John Nunn
1988 Candidates, Semi-finals Jon Speelman 2006 Commonwealth Championship Nigel Short MBE
1989 World Under 16, Bronze Matthew Sadler 2006 European Union Championship, Gold Nigel Short MBE
1990 World Girls’ Under 10, Bronze 7½ Jovanka Houska 2006 European Union Championship, Bronze Luke McShane
1991 World Under 16, Gold Dharshan Kumaran 2006 World School Under 12, Gold Samuel Franklin
1992 World Girls’ Under 14, Bronze Harriet Hunt 2007 World Chess Solving Champs, Gold John Nunn
1992 World Girls’ Under 12, Silver Ruth Sheldon 2008 European Union Championship 2-4= M Adams, N Short MBE
1992 World Under 10, Gold, 8½ Luke McShane 2008 Commonwealth Championship Nigel Short MBE
1993 World Championship Candidate Nigel Short (MBE) 2010 European Solving Championships, Gold John Nunn
1993 World Girls’ Under 14, Gold Ruth Sheldon 2010 World Solving Championships, Gold John Nunn
2011 World Solving Championships, Silver John Nunn