Under 19 – 2018/19

The National Schools Under 19 Chess Championships 2018/19 sponsored by Winchester College

Entries are invited for the United Kingdom’s leading and most prestigious team competition for schools. This competition, formerly The Sunday Times and then The Times Championship, and now with the generous sponsorship of Winchester College, has existed continuously since 1957. The Championship is open to all schools in England, Wales, Scotland and Northern Ireland. Teams are of 6 players, who must be pupils of the school they represent. 

Whilst the strongest teams are always very strong, they now get automatic qualification to the Spring Term Regional Stage. Most teams are not as strong and many are quite inexperienced, so do consider entering even if you have not done so before. Sixteen teams will play at a two-day National Final at Uppingham School on Tuesday 2nd and Wednesday 3rd July 2019.

You can enter local afternoon events or request instead to join a small local League Group of up to 4 teams. All of these are opportunities to qualify for the Regional Stage in Spring Term 2019. Strong teams can claim automatic qualification to the Regional Stage if they played at the July 2018 Final or have six pupils with a total grade of at least 750 or if they qualify from a specific tournament such as the Eton College Rapidplay on 23 September 2018.

Upon registration, you should receive an email confirming your entry within a few days. Details of all afternoon events will be updated on the website. The entry deadline is: 7 days before any afternoon event; 30th September 2018, to play in a League Group; 31 October, if claiming an automatic place. You can switch your entry between events and leagues if you need to. If you’re unsure – enter and then inquire!

Age limit – Under 19 on 31st August 2018. A school may enter any number of teams, but players would normally only play for one team (see rules on the website for more details).
Age handicap – There is no longer an age handicap
Entry fee – Free
Contact – John Swain Email: john.swain@englishchess.org.uk

Entries are closed

U19 NSCC Events in the Autumn Term (correct as of 1.30pm Wednesday 2nd January)

Afternoon Qualifiers

3rd October – West London – King’s College Junior School Wimbledon
Qualified – King’s College Junior School Wimbledon ‘A’ and ‘B’
Other participants – King’s College Junior School Wimbledon ‘A’ and ‘B’; King’s College London Mathematics School ‘A’ and ‘B’ (defaulted)

9th October – South London – Wilson’s School
Qualified – Dulwich College 3/3; Wilson’s School ‘F’, Wilson’s ‘E’ and Wilson’s ‘C’ 2/3
Other participants – Wilson’s School ‘D’, Tiffin School ‘B’ and The Cedars School 1/3; Graveney School 0/3

4th November – Lothian Region
Qualified – Stewart’s Melville College, Edinburgh

6th November – Kent – Tonbridge School
Qualified – Sevenoaks School 3/3; The Skinners’ School ‘B’ 2/3
Other participants – Tonbridge School ‘A’ 1/3; The Judd School ‘B’ 0/3

13th November– Devon – Torquay Boys’ Grammar School
Qualified – Torquay Boys’ Grammar School ‘A’ 3/3; Torquay Boys’ Grammar School ‘B’ 2/3
Other participants – Stover School 1/3; Teignmouth Community School 0/3                                                                             

13th November – North-East – Yarm School
Qualified – Yarm School ‘A’ and ‘B’  (drew two matches against each other)                                                                              

14th November – Berks and Bucks – Reading Blue Coat School
Qualified – Desborough College 13/18; Royal Grammar School High Wycombe 12/18; Aylesbury Grammar School 10.5/18
Other participants – Wellington College 9/18; Reading Blue Coat School ‘A’ 7/18; Reading Blue Coat School ‘B’ 2.5/18

14th November – Midlands – Nottingham High School
Qualified – Bourne Grammar School; Nottingham High School ‘B’
Other participants – The King’s School Grantham; Nottingham High School ‘C’

15th November – North-West – Bolton School Boys’ Division
Qualified – Bolton School ‘A’ 11/18; The King’s School in Macclesfield 11/18; Kirkbie Kendal 10/18
Other participants – Bolton School ‘B’ 7.5/18; Urmston Grammar School 5.5/18

19th November – Bristol – Bristol Grammar School
Qualified – Chepstow Comprehensive School ‘A’ 3/3; Queen Elizabeth’s Hospital ‘A’ 2.5/3; Bristol Grammar School ‘A’ 2/3; Churchill Academy 2/3; Hereford Cathedral School 2/3; Redland Green School ‘B’ 2/3; Sir Thomas Rich’s School ‘A’ 2/3
Other participants – Bristol Grammar School ‘B’ 1/3; Chepstow Comprehensive School ‘B’ 1/3; Queen Elizabeth’s Hospital ‘B’ 1/3; Redland Green School ‘A’ 1/3; Wyedean School and Sixth Form Centre 1/3; Sir Thomas Rich’s School ‘B’ 0.5/3; Queen Elizabeth’s Hospital ‘C’ 0/3

21st November – Surrey/Hampshire – Royal Grammar School Guildford
Qualified – Guildford County School ‘A’ 3/3; Royal Grammar School Guildford ‘B’ 3/3; Hinchley Wood School 2/3; St Peter’s Catholic School Guildford ‘A’ 2/3
Other participants: St Peter’s Catholic School Guildford ‘A’ 1.5/3; Guildford County School ‘B’ 1/3; Lanesborough Preparatory School 1/3; Royal Grammar School Guildford ‘C’ 1/3; Guildford County School ‘D’ 0.5/3; Guildford County School ‘C’ 0/3

27th November – Hampshire – Winchester College
Qualified – Winchester College ‘B’ 3/3
Other participants – Highcliffe School 1.5/3; Winchester College ‘C’ 1.5/3; Winchester College ‘D’ 0/3

28th November – North London – Highgate School
Qualified – Highgate School ‘A’; Fortismere School; St Paul’s Girls’ School; University College School ‘B’
Other participants – Highgate School ‘B’ and ‘C’; St John’s Senior School Enfield ‘A’ and ‘B’; Westminster School ‘B’

28th November – Newcastle – Newcastle School for Boys
Qualified – St Mary’s Catholic School ‘A’ 3/3; St Mary’s Catholic School ‘B’ 2/3
Other participants – Newcastle School for Boys ‘A’ 1/3; Newcastle School for Boys ‘B’ 0/3

1st December – Repechage – University College London *** CANCELLED due to low numbers ***
Bishop Luffa C of E School; Dame Alice Owen’s School; The Cedars School all qualify for the Regional Stage

Leagues

Cheshire – Altrincham Grammar School for Boys

Essex

Qualified – King Edward VI Grammar School Chelmsford ‘B’

King Edward VI Grammar School Chelmsford ‘B’ 5 – 1 St Thomas More High School for Boys; Southend High School for Boys 0 – 6 King Edward VI Grammar School Chelmsford ‘B’; St Thomas More High School for Boys 1 – 5 Southend High School for Boys

Hampshire/Surrey

Qualified – Yateley Manor ‘A’ 3/3; Yateley Manor ‘B’ 2/3
Other participants – Tormead School 1/3; St Catherine’s Bramley 0/3

Yateley Manor ‘A’ 5 – 1  Yateley Manor ‘B’; Yateley Manor ‘A’  6 – 0 Tormead School; Yateley Manor ‘A’ 6 – 0 St Catharine’s Bramley; Yateley Manor ‘B’ 4 – 2 Tormead School; Yateley Manor ‘B’ 5 – 1 St Catherine’s Bramley; St Catherine’s Bramley 1 – 5 Tormead School

Hertfordshire and Suffolk – The Bishops Stortford High School 21st November

Qualified – Woodbridge School ‘A’ 3/3; The Bishops Stortford High School ‘A’ 2/3
Other participants – The Bishops Stortford High School ‘B’ 1/3; Woodbridge School ‘B’ 0/3

North London – Forest School; Mill Hill County High School ‘B’; North Bridge House

Qualified – North Bridge House

Wolverhampton – Moreton School

Teams registered as already qualified to play in the Spring Term Regional Stage

Abingdon School (G); Brentwood School (E); Brighton College (F); City of London School (F); Eltham College (G); Eton College (G); Hampton School (F); King Edward VI Grammar School Chelmsford ‘A’ (F); King’s College School Wimbledon (G); Magdalen College School Oxford (G); Mill Hill County High School ‘A (G); North London Collegiate School ‘A’ (E); Nottingham High School ‘A’ (F); Queen Elizabeth’s Hospital ‘A’ (F); Queen Elizabeth’s School Barnet (F); Reading School (F); Royal Grammar School Guildford (F); Royal Grammar School Newcastle (F); St John’s College Cardiff (F); St Olave’s Grammar School Orpington (F); The Haberdashers’ Aske’s Boys’ School (E); The Judd School ‘A’ (E); Tiffin School ‘A’ (G); The Kings School, Chester (G); The Skinners’ School (F); University College School ‘A’ (F); Westminster School (G); Westminster Under School (E); Wilson’s School ‘A’ (F); Wilson’s School ‘B’ (E); King Edwards School, Birmingham (E); Winchester College ‘A’ (G); Wirral Grammar School for Boys (F)

Key
F = Finalist at Uppingham
G = combined grades of at least 750
E = more won than lost matches at the Eton Rapidplay

NB Some teams may qualify on more than one count, but F takes precedence.


Notes

  • Addresses and phone numbers – in practice nearly all correspondence is by email, but mobile telephone numbers, where supplied, can also be useful for arranging fixtures.
  • Some details about League Group and Regional Stage matches – normally you will visit or entertain one opponent at a time, mid-week.  The date and time of a match are by agreement between the two sides (who is home and who is away will always be laid down in advance.) Matches are usually played after school, but there is no rule about it. Schools must provide their own equipment. Chess clocks should be used. 
Scroll Up