Candidates for the elections to be held at the 2016 AGM

Following the deadline today, the following candidates are confirmed as standing in the elections to be held at the 2016 AGM as a result either of exercising the right to stand for re-election to a position currently held, or of being nominated by the Board or the level of support of the requisitionists as defined by Article 1.1

President
Dominic Lawson (incumbent)

Chief Executive
Mike Truran (incumbent), nominated by Julie Denning, Director

Non-Executive Chairman
Julian Clissold, nominated by Julie Denning, Director

Director of Finance
David Eustace (incumbent)

Two Non-Executive Directors
Julie Denning (incumbent)
John Foley, nominated by Malcolm Pein, Director
Peter Hornsby, nominated by the Cambridgeshire County Chess Association, Middlesex County Chess Association, and Phil Ehr, past Chief Executive
Stephen Woodhouse, nominated by Julian Clissold and Julie Denning, Directors

Director of Home Chess
Alex Holowczak (incumbent)

Director of International Chess
Malcolm Pein (incumbent)

Director of Junior Chess & Education
Traci Whitfield (incumbent)

Director of Membership
David Thomas (incumbent)

Director of Women’s Chess *
Sarah Longson (nominated by the Board)

*An election for this post is contingent upon Council passing a special resolution to amend the Articles of Association to increase the maximum number of Directors.

OTHER ELECTED POSTS

Chairman of the Council
Mike Gunn, nominated by the Southern Counties Chess Union, the Hertfordshire Chess Association, Angus French (direct members’ representative), the Croydon & District Chess League and the Friends of Chess.

FIDE Delegate
Malcolm Pein (incumbent)

Chairman of the Finance Committee
Tim Herring (incumbent), nominated by Robert Stern, Chairman of a Standing Committee

Members of the Finance Committee (this Committee has no fixed size)
Ray Clark and Ian Reynolds, both nominated by Tim Herring, Chairman of a Standing Committee

Chairman of the Governance Committee
Robert Stern (incumbent), nominated by Tim Herring, Chairman of a Standing Committee

Members of the Governance Committee (this Committee has no fixed size)
Angus French, Mike Gunn and Andrew Leadbetter, all nominated by Robert Stern, Chairman of a Standing Committee